Blog

JESTEŚMY NA ALLEGRO!

 (Super Sprzedawca - ponad 1200 pozytywnych opinii)

Nasza oferta na allegro

 


Filiżanka z bursztynu znaleziona w Hove

22 March 2020

Bursztynowa filiżanka z epoki brązu została znaleziona w południowej Anglii. Stanowiła ona element zawartości grobu (z epoki brązu, czyli około 1500 r. p.n.e.) odkrytego w 1856 r. w Hove w hrabstwie East Sussex.

Przechowywana jest w Brighton Muzeum & Art. Gallery i uważana jest za jedno z najważniejszych brytyjskich sztucznych wytworów z epoki brązu. Grób znajdujący się na głębokości około 2,7 metra odkopali przypadkowo robotnicy, którzy przeprowadzali tam prace ziemne. Wśród pozostałości drewnianej trumny znajdowały się szczątki kości, kamienny toporek, sztylet z brązu wraz z opisywaną filiżanką z bursztynu.

To naczynie z uszkiem zostało wyrzeźbione z jednej bryły bursztynu. Zgodnie z oryginalnym opisem, filiżanka miała takie wymiary jak: 63,5 mm wysokości, 61 mm głębokości, 3 mm szerokości krawędzi, 89 mm średnicy zewnętrznej, 85 mm średnicy wewnętrznej, 76 mm – na wysokości ozdobnego pasa.

W katalogu British Museum znajdują się podobne wymiary, zaś inne źródła podają nieco odmienne dane: 12,7 wysokości, 321 cm pojemności naczynia. Zewnętrzna część fragmentarycznie przyozdobiona ornamentem, który występuje w formie pasa o szerokości 7,6 mm wraz z sześcioma cienkimi występami

. Pas zdobień znajduje się około 12,7 mm pod krawędzią filiżanki. Uszko z niewielkim otworem zaś jest zdobione przy krawędzi podobnymi do czaszy pasami. Masa filiżanki wynosi 100 gram, a masa bryły bursztynu, z której została wykonana, wynosi minimum 400 gram. Filiżanka była klejona, ale zachowała się w całości z niewielkimi ubytkami. Są one wynikiem uderzenia łopatą w trakcie odkrycia.

Podczas podnoszenia pękła. Filiżanka, pomimo że jest gładka w dotyku (wypolerowana), to jej struktura świadczy o tym, że została wyrzeźbiona ręcznie. Wiele wskazuje na to, że została wykonana na terenie Niemiec.