Bursztyn libański to odmiana bursztynu (retynitu), znajdująca się w osadach kredowych na Bliskim Wschodzie (tereny Libanu, Syrii i Izraela) ok. 130 mln lat temu. Szacuje się, że występowała w okresie od jury późnej do cenomanu w kredzie późnej. Jednakże głównie pochodzi z wczesnej kredy. Pochodzi z drzew iglastych, które rosły w zagęszczonym i wilgotnym lesie północno-wschodniej części Gondwany (południowego super kontynentu, istniejącego w paleozoiku i na początku mezozoiku). Las znajdował się w strefie tropikalnej, bądź subtropikalnej w klimacie umiarkowanym lub gorącym. Odnaleziono niemalże 300 odkrywek górniczych przypowierzchniowych złóż surowca, odsłoniętych geologicznie przez erozję lub w sposób sztuczny przez człowieka. Spośród nich 17 jest źródłem makroskopowych inkluzji organicznych. Należą one do najstarszych inkluzji tego typu, dokumentują faunę z okresu powstania i radiacji roślin okrytonasiennych, a także związanych z nimi taksonów owadów. To sprawia, że są one bardzo cenne.
Bursztyn libański występuje na 10% powierzchni Libanu, sięgającej do sąsiednich rejonów Syrii i północnego Izraela. Do 2010 roku odnaleziono niemalże 300 ich odkrywek, z których 17 stanowi źródło inkluzji. Bursztyn libański datuje się na okres od jury późnej do kredy późnej, natomiast większość przypadków obejmujących te najbogatsze w inkluzje, określa się na kredę wczesną. Część bursztynów pochodzi z późnej jury (kimerydu). Jest to 19 odkrywek, znajdujących się w Libanie- to największa liczba odsłonięć bursztynu jurajskiego w jednym kraju.
Bursztyn libański występuje w różnorodnej kolorystyce. Można znaleźć go w barwie jasnożółtej, pomarańczowej, żółtopomarańczowej, ciemno-czerwonej, opalizująco kruczoczarnej. Rzadziej występuje w mlecznobiałej, kremowej i białej. Biała barwa ma związek z zawartością mikroskopijnych pęcherzyków powietrza w surowcu. Rzadziej, ale spotykane są również bryłki bursztynu w kolorze czerwonym, brązowym, aż do odmian czarnych. To, co bursztyn libański czyni niezwykle wyjątkowym i cennym to występujące w nim najstarsze inkluzje zwierzęce i roślinne. Gęstość bursztynu libańskiego to 1,054 g/cm3. Jest delikatny i kruchy.
Źródłem pochodzenia bursztynu libańskiego jest żywica jednego lub większej liczby gatunków iglastych, jednakże jego macierzyste drzewo jest nieznane. Badania metodami: spektroskopii NMR wraz ze spektroskopią absorpcyjną w podczerwieni wykazały, iż mogą to być przedstawiciele araukariowatych. Przypuszcza się, że drzewem macierzystym może być Agathis levanthensis. Wykazało to jedno z badań, jednakże skamielina tegoż gatunku nie zostały znalezione na żadnym ze stanowisk libańskich. Inne analizy wskazują na przedstawicieli rodzaju Araucaroxylon z rodziny araukariowatych bądź Protocarpoxylon z rodziny Cheirolepidiaceae.
Inkluzje organiczne w bursztynie to skamieniałe organizmy, które zachowały się w kopalnej żywicy. Znajdują się one również w bursztynie libańskim. Warto podkreślić, że bursztyn libański razem z bursztynem jordańskim należą do najstarszych bursztynów, o dość dużej zawartości makroskopowych inkluzji organicznych. Bursztyn libański pochodzi z okresu, kiedy to pojawiła się radiacja roślin okrytonasiennych. Doszło wtedy do wymarcia dużej liczby starych grup stawonogów, a także pojawienia się nowych, spośród których część koewoluowała wraz z owadami okrytonasiennymi. Inkluzje, które można wyróżnić to najstarsi przedstawiciele wielu rodzin współczesnych stawonogów, a także masowych rodzin wymarłych. Niektóre z nich słynne są tylko i wyłącznie za sprawą bursztynu libańskiego. W bursztynie libańskim zachowały się inkluzje w bardzo dobrym stanie. Zdarza się, że w jednym fragmencie bursztynu można znaleźć inkluzje sporej liczby organizmów, dzięki czemu można wyciągnąć wnioski na temat ich wzajemnych relacjach i zachowaniu. Najwięcej inkluzji ponad 3000 inkluzji, znajduje się w odkrywkach w Mdejridż-Hammana (Kada Babda, Dżabal Lubnan) i Dżazzin (Kada Dżazzin, Dystrykt Południowy). Trzecia, którą warto wymienić, jest odkrywka w okolicy Baszarri (Kada Baszarri, Dystrykt Północny) i Ain Dara (Kada Asz-Szuf, Dżabal Lubnan).
Źródła: