Bursztyn karaibski to rodzaj bursztynu wydobywany na obszarach Karaibów. Jego największe złoża położone są w Republice Dominikańskiej i Kolumbii.
Bursztyn powstał z utwardzonej żywicy wymarłego już drzewa Hymenaea Protera, które dało początek wszystkim rodzajom bursztynu, który można znaleźć w tropikach. Ciężko jednoznacznie określić wiek bursztyny karaibskiego. Niektórzy naukowcy określają jego wiek na około 40 milionów lat, natomiast inne źródła podają, że powstał on w Oligocenie i Miocenie, w erze Kenozoicznej i ma około 25 milionów lat. Najstarszy bursztyn został znaleziony w rejonie Santiago. Bursztyn karaibski można podzielić na dwie subkategorie: bursztyn dominikański oraz bursztyn kolumbijski.
Bursztyn kolumbijski jest znacznie młodszy od dominikańskiego, dlatego uważany jest za kopal. Co ciekawe, kopal kolumbijski dzieli wiele cech wspólnych z kopalami ze wschodniej Afryki, a także z bursztynem bałtyckim, wydobywanym w Północnych Niemczech.
Bursztyn karaibski różni się od bałtyckiego swoją naturalną przezroczystością i przejrzystością oraz ogromną liczbą inkluzji. To dzięki właśnie inkluzjom znalezionym w bursztynie karaibskim, możliwe było ustalenie i stworzenie kompletnej rekonstrukcji ekosystemu panującego w pradawnych lasach tropikalnych.
Bursztyn karaibski jest jednym z najdroższych bursztynów na świecie. Spowodowane jest to warunkami, w jakich jest wydobywany. Kopalnie znajdują się wysoko na zboczach górskich, gdzie panuje niska temperatura, a wilgotność zawsze sięga 100%. Dodatkowo szyby kopalniane są niezwykle wąskie i małe co zmusza górników do pracy w pozycji klęczącej z wykorzystaniem łopat i kilofów. Praca w kopalniach bursztynu jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ tunele łatwo się zapadają, a w czasie pory deszczowej, odwierty szybko napełniają się wodą, co wymusza zawieszenie prac.
Bursztyn karaibski występuje w wielu kolorach. Najczęściej w odcieniach żółtych i miodowych, ale występują też bursztyny czerwone, czy najrzadziej spotykane i najcenniejsze bursztyny niebieskie. Wykorzystywany jest jako kamień jubilerski do tworzenia różnego rodzaju biżuterii — zawieszek, pierścionków, naszyjników oraz wielu innych akcesoriów.
Źródło: