Bursztyn z New Jersey to typ bursztynu, którego naturalne źródła znajdują się w formacjach Raritan i Magothy na środkowym (wschodnim) wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Znany jest również jako bursztyn raritański.
Powstał w późnej kredzie lub erze turońskiej. Wiek bursztynu został określony na podstawie analizy substancji „bursztynopodobnej” i pyłku roślinnego znalezionych w żywicy. Substancje wchodzące w skład bursztynu pozwoliły na ustalenie drzew, których żywica prawdopodobnie go utworzyła. Były to drzewa z gatunku: Pityoxylon, Juniperus hypnoides oraz Cupressaceae. Ciekawą cechą tego typu bursztynu jest zupełny brak kwasu bursztynowego w jego strukturze. Ponadto jest nierozpuszczalny w roztworach eteru etylowego i etanolu oraz zawiera aż 0,29% siarki w swoim składnie.
Pod względem kolorystycznym podobny jest do bursztynu birmańskiego. Bursztyn z New Jersey występuje w wielu kolorach, między innymi żółtym, pomarańczowym, brązowo-czerwonym oraz czerwonym. Można znaleźć kamienie, które są zupełnie przezroczyste, oraz takie, które są zupełnie nieprzezroczyste. Jako kamień jest dość kruchy i łatwo pęka. Pod wpływem wysokiej temperatury żółknie, a następnie ciemnieje, jednak w stopniu znacznie niższym niż bursztyn bałtycki. Mocnoczerwone kawałki tego bursztynu tworzą charakterystyczne, głębokie pęknięcia igłowe.
Bursztyn raritański można znaleźć w kilku sąsiadujących ze sobą stanach USA, w tym w Maryland w południowym i środkowym New Jersey, w Across State Island i Long Island (stan Nowy Jork), oraz na północy W Martha’s Vineyard (stan Massachusetts). Bursztyn wydobywany jest przez South Amboy Fire Clay, członka należącego do formacji Raritan. Dzięki lokalizacji źródeł bursztyn z New Jersey jest bogatym źródłem inkluzji zawierających owoday z Cape Sable w Maryland. W XX wieku, odmiana tego bursztynu była używana jako opał w zimie. Obecnie wiele kopalni pozyskuje bursztyn do badań, tak jak np. The White Oak, która jest częścią kopalni gliny Old Crossman w Sayreville, New Jersey. Szczególnie często wydobywane są w niej bursztynu zawierające inkluzje. Bursztyn z New Jersey bogaty jest w różnorakie inkluzje zawierające szczątki grzybów, roślin oraz zwierząt.
Według niektórych źródeł powstał dzięki pożarom, które wywołały ogromną nadprodukcję żywicy. Jednak w 2011 r. Opublikowane badania postawiły tezę, że przyczyną nadprodukcji żywicy przez starożytne drzewa, nie były pożary, a ogromna ilość żuków, żerujących na drzewach rosnących na tym obszarze. Inkluzje zawierające przedstawicieli żuków z rodziny Pitniadae znalezione w 2015 roku oraz stosunkowo niewielka ilość tych, zawierających spalone szczątki drzew, świadczą o prawdziwości tej tezy. Według badań nawet 70% bursztynu z New Jersey mogło powstawać dzięki aktywności owadów.
Źródła: