Pewnie nie raz słyszałeś o bursztynie, ale czy wiesz, skąd on się tak naprawdę wziął i dlaczego występuje w różnych kolorach, kształtach i odmianach? Warto poznać ten wspaniały kamień i jego wartość!
Zacznijmy od początku! Bursztyn (jantar, amber) jest twardą kopalną żywicą drzew iglastych, czasem także żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Najstarsze oszlifowane płytki bursztynu znaleziono na Wysoczyźnie Leszczyńskiej. Miało to miejsce w epoce paleolitu (40000 – 10000 r. p.n.e.). Co ciekawe, istnieje już od początku życia ludzi na kuli ziemskiej! Bursztyn był niezwykle popularny w całej Europie. W Polsce funkcjonowało wiele pracowni bursztynu, szczególnie na terenie Gdańska. Jakie produkty z bursztynu wtedy najczęściej wytwarzano? Były to: pudełka, figurki, mozaiki, sekretarzyki i wiele innych podobnych przedmiotów. We Włoszech tworzono słynną Aquilee. Włoskie wyroby dostarczano na dwór cesarski do Rzymu. Przez większość ludzi był uważany za kamień o niezwykłej mocy.
Etymologia słowa „bursztyn” nie jest do końca znana. Jedno z pierwszych określeń bursztynu pochodziło z języka greckiego „elektron” i oznaczało „pochodzący od słońca”, a także „kamień, który przyciąga”. Filologowie twierdzą, że zaskakujące jest to, iż w starożytnym języku egipskim nazwa bursztynu – „sakal” miała bardzo podobne brzmienie do litewskiego słowa „sakas” (sakai-żywica). W tymże języku gin taras oznacza amulet (przedmiot, który chroni przed złem). W języku dawnych Prusów występowało określenie „Gen tar”. Słowo to przyjęło się we wszystkich językach słowiańskich w wersji jantar. Bernstein – niemiecka nazwa bursztynu pochodzi od kombinacji dwóch słów: brennen (palić) oraz istein, co oznacza kamień, czyli „kamień, który się pali”. Określenie zostało przejęte z języka niemieckiego przez Polaków i Węgrów. W języku angielskim nazwa „amber” wzięła się za pośrednictwem średniowiecznej łaciny od arabskiego terminu „anbar”, czyli „kaszalot”. Tę nazwę pochwycił również język hiszpański (ambar) i francuski (ambre).
Przez wiele lat ludzie zastanawiali się nad pochodzeniem bursztynu. Powstawało bardzo wiele koncepcji na temat tego szlachetnego kamienia. W starożytnej Grecji istniały mity o Phaetonie, o którym pisał grecki poeta Owidiusz. W 43 r. p.n.e. do około 17 n.e. opowiadał on w swoim dziele „Metamorfozy” o tym, iż Phaeton (syn boga słońca Heliosa i nimfy morza Clymene), otrzymał zadanie kierowania po niebie słonecznym rydwanem. Nie dostał jednak od Heliosa na to zgody, lecz był bardzo uparty i mimo zakazu wykonał je. Poniosły go jednak ogniste konie, gdyż czuły brak doświadczenia rąk woźnicy. Stracił on kontrolę nad wozem i zbliżył się do ziemi, roztrącając gwiazdy. Uwiązane słońce do powozu spaliło afrykańską ziemię na popiół i opaliło jej mieszkańców. Zeus, chcąc uratować świat od zagłady, zrzucił na Phaetona piorun. Wpadł do rzeki Erydan, co skończyło się dla niego tragicznie. Tam odnalazły go jego siostry Heliady, opłakiwały jego śmierć i przeklinały przy tym bogów. Zostały za to zamienione w topole (w innych opowiadaniach w sosny), a ich łzy w bursztyn, który był wypłukiwany przez morze na plaże.
Ludność polska nazywała go jantarem i miała nieco odmienne wierzenia. Wierzyła, iż na samym dnie Morza Bałtyckiego znajdował się niegdyś bursztynowy pałac morskiej królewny Juraty. Mienił się on wszystkimi barwami złota. Była ona piękną damą, która nie chciała mieszkać tam w samotności. Pewnego dnia podczas jednej z wycieczek na powierzchnię morza, poznała biednego, ale bardzo przystojnego rybaka, w którym się zakochała. Potężny władca Bałtyku dowiadując się o tym, wpadł we wściekłość. Uderzył piorunem w łódkę rybaka i zabił go na miejscu. Jurata wpadła w ogromną rozpacz, widząc to władca, rzucił kolejny piorun w nią i bursztynowy pałac, który rozsypał się na milion okruchów na dnie Bałtyku. W trakcie sztormów morze zaczęło wyrzucać złoty, piękny jantar na plażę, co miało przypominać ludziom tragiczną miłość i ogromny gniew owego władcy mórz.
Ludność znad Morza Północnego i Bałtyku, już od ery paleolitu, stosowała go w formie ozdób. Ponadto był on przedmiotem kultu, który już od starożytności był nazywany „złotem Północy”, elektronem „kamieniem słońca”, glaesunem (przezroczysty) i succinum (skamieniały sok). Był transportowany aż na tereny Morza Śródziemnego i do Egiptu i tam sprzedawany. Aktualnie nazwa bursztyn pochodzi od słowa wczesno-niemieckiego Börnstein (palący się kamień).
W Grecji kojarzono go ze słońcem. Sporządzano z niego amulety. Jego główną funkcją miało być odstraszanie złych duchów. Wierzono, że zawiera w sobie uwięziony słoneczny blask. Był symbolicznie wiązany z długowiecznością. Do dziś ma zastosowanie w medycynie ludowej, gdzie uchodził za jeden z najskuteczniejszych środków na bóle i choroby gardła. Niegdyś wierzono, że miejscem wydobycia bursztynu był legendarna rzeka Eurydos. Według tych wierzeń miała swoje źródło w Kraju Hiperborejczyków, a więc tam, skąd na północ biegł rzeczywisty szlak bursztynowy. Bursztyn niegdyś wiązano z tą mityczną, tajemniczą krainą, a także z północną.
Zobacz też: inne wersje pochodzenia bursztynu
Bursztyn w starożytnej Grecji i Rzymie był palony w celu pozyskania delikatnego i atrakcyjnego zapachu. Aktualnie produkowane są kadzidła bursztynowe, które mają pozytywny wpływ na strukturę jonową powietrza. Usuwają zmęczenie, a także podwyższają odporność systemu nerwowego, odstraszają komary, produkują w pomieszczeniu bardzo przyjemny aromat bursztynowy. W starożytnej Grecji zaobserwowano, że ten kamień uważany za święty, potarty o sukno miał właściwości przyciągające. Dla ówczesnych Greków zjawisko to traktowane było jako tajemnicze i magiczne. Grek, Tales z Miletu, 640 lat przed naszą erą, uważał, że bursztyn ma duszę. Tę tezę oparł na prowadzonych obserwacjach przyciągania kawałków trawy przez potarty bursztyn. Nazwa elektryczność swoje źródło ma w greckim słowie bursztynu „elektron”, co oznacza „świeci się i błyszczy”. Inne źródła tłumaczą tę nazwę jako „pochodzący od słońca”. Mineralogowie nazywają jantar sukcynitem. Słowo to wywodzi się z łacińskiego słowa „succus” i oznacza sok lub żywicę wydzielaną przez drzewa. Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali go do przygotowywania leków i przyozdabiania kobiecej biżuterii. Był przez nich składany bogom na ofiarę, stosowany był również do rozmaitych czarów i magii. Starożytni Grecy grali kostkami z bursztynu w gry, a odpadki wykorzystywali do spalania jako kadzidła. Gladiatorzy rzymscy często zawieszali bursztyn na szyjach z talizmanem, który był ubogacony napisem „Zwyciężę”. Tworzono również z bursztynu leki, a także wytwarzano z niego uwielbiane od setek lat pachnidło.
Niegdyś Słowianie wierzyli w to, że przynosi szczęście swoim właścicielom, w szczególności bryłki bursztynu z inkluzją miały magiczne właściwości. Wierzono również w to, że jeśli mężczyzna jako pierwszy prezent podaruje kobiecie przedmiot z bursztynu (w szczególności naszyjnik lub wisiorek), to na pewno ją poślubi. Istniał również pogląd, że może służyć jako środek próbujący dziewiczą cnotę. Jeśli panna utraciła cnotę i napiła się wywaru z bursztynu, szybko musiała go oddać wraz z moczem.
Do dziś jest symbolem optymizmu i początku. Ceniono go za niezwykłe właściwości lecznicze. Cały czas uważany jest za jeden z najlepszych leków, stosowanych na dolegliwości reumatyczne i astmę. Wyniki badań wskazały to, iż zawiera on bardzo wiele cennych mikroelementów – krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne i wiele innych. Wielu uważa, iż pomaga przywrócić równowagę psychiczną, dobre samopoczucie, a także pomaga zwalczać stres i problemy z bezsennością. Jantar wydziela ujemne jony, co oznacza, że jest naturalnym jonizatorem powietrza. Aktualnie wiele miast walczy z zanieczyszczonym powietrzem (spaliny, zanieczyszczenia z fabryk, pieców domowych, betonu itd.), w którym zdecydowanie przeważają jony dodatnie. Przewaga jonów dodatnich może występować również w mieszkaniach, poprzez sieci wysokich napięć, domowe sprzęty elektryczne (kuchnie elektryczne, pralki, telewizory), urządzenia grzewcze itd. Obecność jonów dodatnich może powodować zawroty głowy, migrenę, złe samopoczucie, zatrucie organizmu toksynami i wiele innych znacznie poważniejszych schorzeń i dolegliwości. W celu zachowania zdrowia i dobrego nastroju stosunek jonów dodatnich do ujemnych powinien wynosić 5 do 4. Aby mieć kontakt z jonami ujemnymi warto zaopatrzyć się w bursztyny naturalne i poustawiać je w domu, szczególnie w pobliżu miejsc wytwarzających jonizację dodatnią np. blisko komputera, telewizora, kuchenki mikrofalowej lub pralki. Wydzielane przez bursztyn jony ujemne zwiększają przepływ tlenu do mózgu i krwi, co prowadzi do wzrostu energii, poprawy samopoczucia, koncentracji. Działa to również oczyszczająco na organizm, zanieczyszczony toksynami. Aktualnie wykorzystywany jest w profilaktyce onkologicznej m.in. do zahamowania wzrostu różnego rodzaju nowotworów.
Jakie składniki ważne dla zdrowia zawiera bursztyn? Są to przede wszystkim:
Sole te mają ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia i organizmu! Są przede wszystkim: bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, antywirusowe, działają przeciwzapalnie, mają pozytywny wpływ na metabolizm i trawienie. Wspomagają leczenie takich chorób jak: zaćma, krótkowzroczność, ból gardła, choroby gardła, choroby serca. Zapobiegają takim dolegliwościom jak: wymioty, krwioplucie, a także wspomagają wydalanie kamieni z nerek i oddawanie moczu. Zyskał ogromną popularność w lecznictwie, a to przede wszystkim za sprawą licznych nad nim badań. Od lat 60-20 wieku, przeprowadzane są one w Instytutach Bursztynu (na różnych odmianach). A to wszystko po to, by sprawdzić właściwości lecznicze bursztynu dla człowieka. Dzięki tym specjalistycznym badaniom dokonano klasyfikacji bursztynów ze względu na ich jakość oddziaływania na ludzkie zdrowie. W 2016 na podstawie tych analiz stworzono pierwszą (na skalę światową) technologię selekcji i miażdżenia bursztynu w niskiej temperaturze. Doprowadziło to do pozyskania pudru bursztynowego, który zachował swoje właściwości lecznicze. Bursztyn w postaci proszku (pudru) to najskuteczniejsza jego forma oddziaływania na ludzki organizm. Należy jednak pamiętać, że tylko 19 z 60 odmian jantaru może być zmodyfikowana i ma właściwości prozdrowotne. W dodatku puder bursztynowy musi być uzyskany poprzez zastosowanie specjalnej metody miażdżenia naturalnego bursztynu w niskiej temperaturze. Tylko wtedy nie traci on swoich właściwości, a dzięki temu pomaga w różnych chorobach i pielęgnacji ciała.
Zobacz: Co leczy bursztyn naturalny?
Zobacz: Bursztyn, a ząbkowanie u dziecka
Jantar chętnie wykorzystywany jest szczególnie przez kobiety jako główny składnik zabiegów na ciało w salonach kosmetycznych i gabinetach SPA. Zabiegi te mają wiele zalet – odżywiają, wygładzają i regenerują skórę, dodają jej blasku i młodego wyglądu, a także sprężystości. Ponadto relaksują i odprężają, a to wszystko za sprawą kwasu bursztynowego, który ma ogromne właściwości lecznicze. Przede wszystkim pobudza układ nerwowy, wpływa korzystnie na pracę nerek, jelit, a także działa przeciwzapalnie. Te wszystkie właściwości postanowiono wykorzystać również w kosmetologii.
Tak jak wiele innych surowców ma pewne cechy charakterystyczne i właściwości. Są to przede wszystkim:
Wytwarza nieregularne bryłki. Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym bursztynem jest żółty, czasem można spotkać bezbarwne, czerwone, zielonkawe. Zdarza się, że bursztyny czasem zawierają inkluzje (z okresu kredy i kenozoiku). To szczątki zwierząt lub roślin (owady, drobne płazy, gady, rośliny i szczątki roślin).
Występuje w praktycznie wszystkich odcieniach koloru brązowego i żółtego. Jednakże naturalny jantar ma barwę jasnożółtą lub miodowo-żółtą (kolor świeżej żywicy). Jego barwa nie jest jego stałą cechą – zmienia się w jasnożółty kolor, pomarańczowy, zielony, czerwony i czerwonobrunatny. Odcieni jest naprawdę bardzo dużo! Zdarzają się również bursztyny dwukolorowe! Najbardziej cenioną odmianą bursztynu jest biała- występuje bowiem najrzadziej. Również niezwykle cenne i rzadko występujące są odmiany mleczne i żółte, niebieskawe, fioletowe, zielonkawe i czarne. Te ostatnie bardzo ciężko jest znaleźć w sklepach jubilerskich.
To pytanie zadają sobie od dawna miłośnicy bursztynowych ozdób i wyrobów oraz kolekcjonerzy z różnych zakątków świata. Ten kamień szlachetny jest zaliczany do sukcynitów, natomiast jego barwa jest zależna od źródła, z którego pochodzi. Pozyskiwany z Bałtyku jest o wiele bardziej estetyczny, niż ten, który pochodzi z kopalni. Ten pierwszy charakteryzuje się bogactwem odmian kolorystyki. Przede wszystkim należy pamiętać, że rodzaj żywicy nie ma wpływu na jego barwę! Odpowiedzialne za nią jest środowisko i warunki, w których znajdowały się bryłki, począwszy od procesu ich przemieszczania się, skończywszy na miejscach, w których zostały znalezione. Co wiadomo o wędrówce bursztynu? Znajdował się on minimum 40 milionów lat od momentu jego osadzenia w morzu w warunkach niezmieniającej się wilgotności, która miała ogromny wpływ na jego pozostanie w barwach naturalnych jasnożółtych i białych, które nie były, aż tak atrakcyjne i estetyczne jak np. kolor zielony. Pozyskiwany w polskich warunkach z osadów czwartorzędowych ma swe źródło w złożach eksploatowanych na Sambii. Jednakże przez ostatni milion lat, był aż kilka razy osadzany w coraz młodszej osadzie. Wszystkie te okoliczności pozytywnie wpłynęły na jego estetykę! Znalazł się on na najwyższym stopniu w klasyfikacji rodzajów wszelkich występujących na świecie żywic kopalnych, jeśli chodzi o kamienie ozdobne! Przez transport naturalny, bursztyn otrzymał cechy estetyczne, niezwykle pożądane dziś przez producentów biżuterii. Jednakże tym samym stracił swoją pierwotną, naturalną barwę. Jantar czysty powstał z naturalnej żywicy, bez zawartości jakichkolwiek substancji zanieczyszczających. Przemieszczające się, drobne fragmenty roślinne doprowadzają do pojawienia się bursztynu brudnego – jest to odmiana, która powstała na skutek zanieczyszczeń. Do żywicy przedostały się malutkie okruchy drewna, które zmieniły jej barwę na jasnobrunatne, brunatne i sporadycznie czarnawe. Zdarza się też pierzasta odmiana bursztynu (w przezroczystym kamieniu pojawiły się elementy spienionego bursztynu).
Występuje w wielu różnorodnych formach i kształtach. Formy bursztynu naturalnego nie są czymś przypadkowym. Zależą głównie od miejsca wycieku żywicy, kształtu i rozmiaru szczeliny, w której się znajdywała, od pory roku, stopnia nasłonecznienia (wysoka temperatura roztapia żywicę, natomiast niska sprawia, że jest ona gęsta i stężałą), stanu i wieku drzewa oraz historii samego bursztynu. Bryły tego surowca przypominają ośrodek – jedną z form skamieniałości. Powstaje ona poprzez wypełnienie osadem skorupy po śmierci jej mieszkańca np. ślimaka. Zdarza się, że skorupa zniszczy się, a twardy osad nakreśla kształt skorupy, a także układ jej powierzchni wewnętrznych. Podobnie jest z żywicą. Niegdyś żywica zastygała, ściekając po korze lub przybierała formę sopli i kropli, które spadały z gałęzi. Bardzo często dochodziło do tego, że zgromadzona zalepiała okaleczenia. Żywica nabierała kształtów pod korą lub wewnątrz pnia (w tzw. kieszeniach). Powstawały w taki sposób bryłki o nieregularnej formie. Najbardziej estetyczne i wartościowe bryłki, które swoje źródło mają we wnętrzu pnia, wykorzystywane są do wyrobu biżuterii. Jak to się stało, że bryły straciły naturalne kształty? Poprzez przemieszczanie się! Zazwyczaj są to drobne okruchy lub elementy odłamane od jakiejś większej bryły i mają nieregularne kształty. Naturalne, pierwotne kształty bursztynu zostały zmienione również poprzez fale morskie.
To bardzo cenny kamień szlachetny, który jest bardzo często podrabiany, szczególnie w jubilerstwie. Jest niezwykle trudno sprawdzić jego autentyczność, jednakże są na to sposoby! Pierwszy z nich to metoda solankowa: wystarczy do 250 mililitrów wody dodać 25 gramów soli i do tej mieszanki wrzucić bursztyn. Jeśli jest prawdziwy, będzie unosić się na powierzchni wody lub powoli opadać. Podrobiony kamień opadnie szybko na dno. Kolejnym sposobem jest testowanie zakupionego bursztynu poprzez pocieranie go około 20-30 sekund o sweter. Naelektryzowany powinien przyciągać kosmyki włosów. Jeśli zaś nie przyciąga ich, oznaczać to może, że został wykonany ze szkła, plastiku lub innego materiału. Prawdziwy pocierany o materiał wydziela przyjemny zapach żywicy. Inną domową metodą jest testowanie bursztynu z użyciem światła. Należy skierować bursztyn ku światłu (najlepiej promieniom słonecznym) i sprawdzić jak się ono zmienia na nim. Jeśli mieni się na niebiesko, to jest prawdziwy. Poza domowymi sposobami są też bardziej profesjonalne z użyciem profesjonalnego, przeznaczonego do tego sprzętu. Aby sprawdzić autentyczność kamienia, warto wykorzystać spektrometr. W Polsce tego typu analizy przeprowadzane są na Politechnice Gdańskiej, Politechnice Warszawskiej i w Muzeum Bursztynu w Krakowie. Badanie polega na sprawdzeniu, czy na kamieniu są widoczne elementy charakterystyczne dla bursztynu naturalnego.
Można wyróżnić wiele odmian bursztynu, ze względu na miejsce ich powstawania i występowania. O jego różnorodności i walorach estetycznych decyduje rodzaj surowca, warunki, środowisko, region, a także różne rodzaje żywicy drzew. Aktualnie naliczono aż 60 odmian bursztynu! Oto kilka z nich!
Sosna bursztynowa (balsamiczna) to wymarły gatunek sosny, której żywica stanowiła bogate źródło bursztynu bałtyckiego. Występowała na terenach nadbałtyckich (na początku trzeciorzędu) w takich jak Łotwa, Litwa, Estonia i Rosja. Opinię o tym, że drzewem macierzystym bursztynu była sosna jako pierwszy wyraził Pliniusz Starszy w dziele Naturalis Historia. Potwierdzono ją naukowo w ubiegłym wieku. Badania inkluzji roślinnych w bursztynie (drewno i igły) wykazały obecność aż pięciu różnych rodzajów sosny. Trudno było je rozróżnić, a więc dano im jedną wspólną nazwę – Pinus succinifera – sosna żywicodajna. Gwałtowny rozwój techniki: chemicznej i fizycznej analizy obalił tamtą teorię. Stwierdzono, że bursztyn różni się chemicznie od żywic sosen dzisiejszych i podano przykład dwóch innych drzew: cedr i araukarie z rodzaju Agathis.
Najcięższy bursztyn bałtycki
W Rarwinie (gm. Kamień Pomorski) 157 lat temu, został znaleziony największy okaz bursztynu bałtyckiego ważący prawie 10 kilogramów! Największym znalezionym do tej pory okazem żywicy kopalnej jest Burma Amber o wadze 15,25 kilograma. Okaz ten można podziwiać w British Museum w Londynie. Jednakże jest to jedynie retynit, mniej szlachetny jantar. Zdecydowanie wśród bałtyckich bursztynów rekordzistą jest ten znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego w Rarwinie (o wadze 9,75 kg). Nie jeden marzy o takim znalezisku! Jednakże poszukiwanie lub wydobywanie złóż kopalin na własną rękę (bez koncesji bądź zaakceptowanego projektu robót geologicznych) jest przestępstwem zgodnie z art. 176 Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. Grozi za to kara aż do 3 lat pozbawienia wolności. Legalnym i najłatwiejszym sposobem na znalezienie bursztynu jest nadmorska plaża. Poleca się odwiedzanie Bałtyku, szczególnie podczas sztormów. Wtedy kamienie są wyrzucane na plaże i przy odrobinie szczęścia można znaleźć naprawdę okazałe bursztyny.
Od dawien dawna był wykorzystywany do wyrobów kosztownych i ekstrawaganckich ozdób (biżuterii), czy też w sztuce. Jednym z najpopularniejszych i wyjątkowych dzieł sztuki z bursztynu, była Bursztynowa Komnata – wykonana w latach 1701-1709 przez Gottfrieda Turau i Ernesta Schachta, a zaprojektowana przez Andreasa Schlutera. W średniowieczu, w Europie produkowano najwięcej szkatułek, naczyń, przedmiotów kultu np. krzyże, różańce, ołtarzyki z bursztynu. Zdobiono bursztynem również meble. W XIX wieku produkowane były w Austrii bursztynowe fajki, popielniczki, zegary. W dwudziestoleciu międzywojennym powstawała biżuteria o strukturze klasycznej np. naszyjniki o różnej długości, bransoletki. Na przełomie XX i XXI wieku artyści zajmujący się bursztynem, stosowali w swojej pracy artystycznej coraz bardziej wyszukane metody jego obróbki. Chcieli w ten sposób podkreślić walory estetyczne i wartość tego kamienia oraz jego niezwykły blask. Aktualnie ma zastosowanie przede wszystkim w jubilerstwie. Do dziś jest najbardziej popularnym i wykorzystywanym kamieniem jubilerskim w Polsce. Aktualnie w jubilerstwie najczęściej łączony jest ze srebrem. Sporadycznie występuje również w połączeniu ze złotem. Od bardzo długiego czasu Gdańsk wraz z innymi polskimi wytwórniami jest liderem światowego bursztynnictwa (biorąc pod uwagę oryginalną biżuterię i wyroby artystyczne).
Aktualnie wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie, a to za sprawą jego wysokich walorów estetycznych i wartości, jaką niesie. Producenci bursztynowej biżuterii przeważnie łączą go ze srebrem, czasem także złotem. Jantar bałtycki zawiera około 8% kwasu bursztynowego, co wyróżnia go spośród innych istniejących na świecie żywic. Piękna barwa kamienia wraz z niezwykłym procesem jego powstawania, stały się ogromną inspiracją dla artystów i projektantów biżuterii na całym świecie. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji naszyjników, kolczyków, zawieszek, wisiorów, naszyjników, kolczyków, pierścionków i bransoletek. Ozdoby te są bardzo łatwo dostępne w Polsce i co istotne niedrogie. Dostępne są w różnych barwach, rozmiarze i formie. Wielką zaletą biżuterii bursztynowej jest jej uniwersalność i ponadczasowość. Bursztynowe ozdoby sprawdzają się zarówno do eleganckich, jak i codziennych stylizacji. Są świetnym rozwiązaniem na każdą okazję. Może być śmiało łączony z wieloma kolorami, wzorami, metalami – złotem i srebrem, a co najważniejsze, nigdy nie wychodzi z mody. Przez jakiś czas w modzie królowały cyrkonie i kryształki w różnych kolorach. W ostatnim czasie biżuteria z bursztynu znów zaczęła być modna i cenna. Jest świetnym uzupełnieniem różnego rodzaju stylizacji: boho, vintage, ale również jest subtelnym dodatkiem do tradycyjnych kreacji.
Biżuterię z bursztynem należy pielęgnować
Bursztynowa biżuteria powinna być w odpowiedni sposób pielęgnowana. Przede wszystkim warto zadbać o regularne jej czyszczenie (na sucho lub mokro). Należy pamiętać jednak, by nie używać gorącej wody. Zaleca się dodać do wody spirytus lub mydło. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie ozdób owiniętych w miękki materiał. W taki sposób można uniknąć wszelkiego rodzaju porysowań i zniszczeń. Powinien być również chroniony przed stycznością z perfumami, kosmetykami i innymi substancjami chemicznymi. Nie powinien być też wystawiany na słońce.
Nie bez powodu jest nazywany morskim złotem, jest to bowiem niezwykle cenny kamień m.in. z uwagi na wysokie walory estetyczne, inkluzje, właściwości lecznicze, jakie posiada, czy też wiek. Wartość tego surowca z roku na rok stale rośnie. Specjaliści szacują, że ceny w przyszłości nie będą spadać, a wręcz odwrotnie rosnąć. Wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie. Jakie są ceny bursztynu? Cenę bursztynu zazwyczaj określana jest za kilogram, jednakże jej wysokość zależy od wielkości kamienia. Malutkie bryłki kosztują jedynie kilkaset złotych za kilogram, a duże bryły nawet kilka tysięcy złotych.
Cena za kilogram bursztynu (2020 r. styczeń)
Jednymi z najdroższych są bursztyny o wadze większej niż 200g. Za taki okaz można otrzymać od kilkunastu do 20 000 zł. Cenniejsze są jednak bursztyny z inkluzją (zatopionym owadem, rośliną lub innym elementem pozostałości z dawnych czasów). Wartość takiego bursztynu ustalana jest indywidualnie między handlowcami. Najcenniejsze są okazy o miodowej barwie. O wysokiej wartości bursztynu świadczy również jego kondycja. W cenie są ładne okazy bursztynu, niepopękane i zadbane.
Bursztyny z inkluzjami
Tak jak wyżej wspomniane, wysoką wartość mają bursztyny z inkluzją, czyli skamieniałymi organizmami zachowanymi w kopalnej żywicy. Jednakże najcenniejsze są te, w których inkluzja zachowała się w całości (owad ma wszystkie kończyny i widać jego naturalny kształt). Taki bursztyn może kosztować nawet ponad 20 000 zł za kilogram.
W łowieniu bursztynów najważniejsza jest pora roku, pogoda i miejsce. Najlepszą porą roku na poszukiwanie bursztynów jest wiosna i jesień. Wtedy też na morzu występują sztormy i silne wiatry. Istnieje wtedy największe prawdopodobieństwo, że bursztyny przedostaną się z dna morza na powierzchnię, a w efekcie silnych podmuchów wiatru wypłyną na plażę. Najlepszą porą dnia jest poranek. Można pozyskiwać go za pomocą tradycyjnego kaszorka (specjalnej siatki) lub latarki. Ta druga metoda jest jednak mniej efektywna i czasochłonna i odradzana przez łowców bursztynu. Strój do połowu bursztynu powinien składać się z czerpaka rybackiego, specjalnych gumowych spodni na szelkach, nieprzemakalnej kurtki. Koszt całego stroju to około 100 zł. Aby znaleźć większe i bardziej wartościowe okazy, trzeba wejść do morza na odległość mniej więcej kilku metrów od plaży i rozpocząć poszukiwania pomiędzy wodorostami, muszlami i patykami. Poszukiwacze bursztynów radzą, aby podczas łowów zwracać uwagę na zachowanie mew. Skupisko mew krążących w konkretnym miejscu z dala od lądu, może wskazywać na znajdującą się tam „ morską wyspę śmieci”, a to oznacza, że istnieje szansa na znalezienie bursztynu.
Bursztynowe okazy – gdzie się znajdują
Odegrał ogromną rolę w sztuce, kulturze, architekturze. Wszyscy pasjonaci bursztynu mogą dowiedzieć się o tym dzięki Muzeum Bursztynu, zlokalizowanemu w Wieży Więziennej. Można tam zapoznać się z atrakcyjnymi i wartościowymi okazami. Największym zainteresowaniem cieszy się tam zatopiona w skamieniałej żywicy jaszczurka. Kolejne muzeum, w którym można podziwiać różne odmiany, formy, kształty i kolory bursztynów to Muzeum Archeologiczne przy ul. Mariackiej. Szczególny zachwyt budzi wielka bursztynowa monstrancja, a także ołtarz z bursztynu w Kościele św. Brygidy. Warto odwiedzić również ulicę Mariacką w Gdańsku – znajduje się tam wiele licznych warsztatów i sklepów z bursztynami w różnych rozmiarach, kształtach i formie. Na całym świecie występuje wiele różnych bursztynów, jednakże najwięcej ich jest w światowej stolicy bursztynu-Gdańsku!
Zobacz też: filiżanka z bursztynu znaleziona w Hove
Najwybitniejszym dziełem gdańskich bursztynników jest popularna Bursztynowa Komnata. Jej zleceniodawcą był król Fryderyk Wilhelm I, który zamówił ten kompletny bursztynowy wystrój u gdańskich bursztynników. Ówczesny król umieścił go w swoim pałacu Mon Bijou. Bursztynowa komnata składała się z kilku elementów: ram obrazów, kartuszy, herbów, medalionów, płaskorzeźb przedstawiających sceny biblijne, posągów bogiń rzymskich Minerwy i Pomony. Wystrój był prawdziwym dziełem sztuki, którego powierzchnia wynosiła 55 metrów kwadratowych. Komnata przeszła do historii jako „zaginiony skarb”. Komnata bursztynowa jeszcze przez wiele lat zmieniała swoich właścicieli, aż w 1941 roku została zrabowana przez Niemców. Latem w następnym roku, została przewieziona w kilkudziesięciu skrzyniach do królewieckiego zamku. W 1944 roku komnata została ponownie zapakowana do skrzyń. Umieszczono ją w zamkowych podziemiach. Od tamtej pory nie jest wiadome, co się z nią stało. 9 kwietnia 1945 roku zdobyła twierdzę królewiecką, niestety Bursztynowa Komnata nie została odnaleziona.
Przez wiele lat Bursztynowej Komnaty szukały tysiące osób, w tym urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec i ZSRR, a także służby specjalne. W celu odnalezienia tego wielkiego dzieła sztuki zatrudniono jasnowidzów. Sporządzono listę, na której znajdywały się potencjalne miejsca i rejony, w których mogła zostać ukryta komnata. Są to między innymi: Kraków, Neringa, Pasłęk, Zamek w Człuchowie, Zamek w Szymbarku, Bolków, Giżycko, Góry Sowie, Olecko, Nysa, Trzcińsko-Zdrój, czy też Szklarska Poręba. Brano pod uwagę również wiele innych miejsc w Kaliningradzie np. miejsce po kościele na Steindamm. Skrzynie poszukiwane były również na niemieckim statku MS „Wilhelm Gustloft”, a także na zatopionym Bałtyku. Niektórzy uważają, że Komnata Bałtycka była przewożona w samolocie, który został zatopiony w jeziorze Resko Przymorskie, w pobliżu Rogowa. Istnieją jeszcze inne teorie na temat zaginięcia Bursztynowej Komnaty np. pożar królewieckiego zamku.
W 2003 roku została ukończona kopia Komnaty Bursztynowej, która znajduje się w pałacu Katarzyny w Carskim Siole. W 1979 roku rozpoczęto zaawansowane prace nad rekonstrukcją komnaty, które były prowadzone w oparciu o zachowane źródła: zdjęcia i dokumenty. Jednakże idealne odtworzenie Bursztynowej Komnaty okazało się trudniejsze w rzeczywistości, niż zakładano. Problem był związany głównie z nieznajomością kolorów komnaty, gdyż nie zachowały się kolorowe fotografie ją upamiętniające. Zastosowano więc metodę fotografowania współczesnych próbek czarno-białymi aparatami fotograficznymi wraz z porównywaniem ich z dawnymi zdjęciami. Pomogło to ustalić jakie kolory bursztynów powinny być wykorzystane w poszczególnych fragmentach nowej Komnaty Bursztynowej. Kolejny problem, z którym nie potrafili poradzić sobie rzemieślnicy, był sposób przyczepiania bursztynów do konstrukcji przez gdańskich mistrzów. Zaczęli więc wykonywać to metodą prób i błędów. Dzięki temu, w jakimś stopniu udało się odtworzyć dawną kolorystykę Komnaty Bursztynowej. Również obrobienie bursztynu i nadanie mu odpowiedniego kształtu było nie lada wyzwaniem, gdyż nie należy od plastycznych kamieni i łatwych do opracowania. Jednakże udało się i odtworzono Bursztynową Komnatę, która kosztowała niemalże 11,5 mln dolarów. Na jej uroczystym otwarciu, podczas obchodów trzechsetlecia Petersburga pojawili się m.in. Władimir Putin, Gerhard Schröder i George Bush.
Amberif- to odbywające się co roku, od 1994 roku w Gdańsku międzynarodowe targi bursztynu, biżuterii bursztynowej i kamieni jubilerskich. Co niezwykle istotne, są uważane za najważniejszą wystawę bursztynu na świecie i największą w Europie Środkowo-Wschodniej. Amberif obejmuje aż 470 wystawców z całego świata, w tym 6 tysięcy branżowych uczestników z 54 krajów m.in. Polska, Rosja, Niemcy, Litwa, Ukraina, Chiny, Wielka Brytania, Szwecja, Łotwa, Dania, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone, Finlandia, Węgry, Czechy, Estonia, Kanada. Pomysłodawcą targów był gdański artysta – Giedymin Jabłoński. Wystawa prowadzona jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. Podczas pierwszej edycji zgromadziło się 49 wystawców, następnie liczba ta wzrosła w 2000 roku aż do 373. W 2007 roku zaś liczba osiągnęła aż 478 wystawców i do 2013 roku zmieniała się w granicach 440-480. W 2013 roku odbyła się 20 edycja targów, w której wzięło udział 450 wystawców z 14 krajów. Po raz pierwszy miały one miejsce w hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Amberexpo (poprzednie edycje miały miejsce w Gdańsku, jednakże w hali przy ul. Beniowskiego). Podczas bursztynowej wystawy (od 1994 roku) odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa badaczy bursztynu, natomiast od trzeciej edycji odbywa się na nich rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Od 2009 roku targi organizowane są jedynie dla osób z branży jubilerskiej i bursztynniczej. Bardzo głośną sytuacją związaną z targami była kradzież (15 marca 2007 roku) diamentów o wartości około 1,5 mln dolarów. W miejscu, w którym odbywają się targi dostępne są między innymi trzy hale przeznaczone na wystawy dla uczestników o powierzchni 12 000 m2, centrum prasowe, konferencyjne, biura o powierzchni 6000m2 i restauracja. Budowę tego kompleksu w 2011 roku rozpoczęła Korporacja Budowlana Doraco.
Zobacz też: Światowa stolica bursztynu, zabytki i muzeum
Szlak bursztynowy to szlak handlowy między krajami europejskimi basenu Morza Śródziemnego, a terenami na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Przedmiotem wymiany handlowej był bursztyn. Na początku stanowił wartościowy przedmiot wymiany handlowej wśród Celtów. W V w. p.n.e. odbywały się pierwsze zorganizowane wyprawy z terenów Europy południowej. Co ciekawe bursztyn nie był wysyłany do rejonów nad Bałtykiem, a kupowany od pośredników celtyckich. Dopiero po jakimś czasie, gdy zakończyły się podboje terenów nad środkowym Dunajem (I wiek n.e.), Rzymianie dokonali rozwoju handlu jantarem na nieznaną dotąd skalę. Zorganizowali kilka wypraw z Panonii nad Bałtyk, w szczególności do Sambii. Największy rozwój handlu przypada na III w., natomiast od połowy IV w. powoli ta wymiana zaczęła wymierać. Kluczowym ośrodkiem handlu bursztynem w rejonie imperium rzymskiego była Akwileja.
Na przełomie X i XV wieku zyskał ogromną popularność w Europie Wschodniej, a to wszystko za sprawą jego plastyczności i łatwości w obróbce. Bursztyn transportowano następującymi trasami: drogą wodną (Newą lub Wołchwą) do Połocka, Witebska i Smoleńska, Dźwiną, do Pskowa – działem wodnym z państw nadbałtyckich. Istniały również inne nieznane drogi wędrówki bursztynów. Nie zostały określone ze względu na duże ilości bursztynu, które były transportowane. Kamienie dostarczane były często przez ręce małych kupców (w takich ilościach, jakie byli w stanie udźwignąć na plecach). Import bursztynów na terenie Nowogrodu i sąsiednich terenów w bardzo dużej mierze był zależny od stosunków z zachodnimi sąsiadami (z ludnością południowo-wschodnich państw nadbałtyckich, natomiast od XIII wieku od relacji z zakonem kawalerów mieczowych). Bursztyn transportowano przez Wschodnią Europę tranzytem. W starożytności był również transportowany. Na terenie Bliskiego i Środkowego Wschodu cieszył się ogromną popularnością, na równi z wonnościami. Egipcjanie i Arabowie nazywali go „anbar”.
Można wyróżnić trzy starożytne szlaki, którymi transportowany był bursztyn przez amatorów bursztynu.
Wędrujące grupy kupców podróżujących pozostawiły po sobie wiele pamiątek. To efekt handlu wymiennego między kupcami, który obowiązywał w tych czasach. Archeologowie znaleźli na słowiańskich cmentarzach wiele rzymskich bursztynowych przedmiotów z tamtych czasów. Natomiast we Wrocławiu odkopali pozostałości wielkiego składu! Aż 1500 kilogramów bursztynu!
Przede wszystkim jantar doceniany jest na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Arabowie cenią jantarowe różańce. Sznury modlitewne ze specjalnym bursztynowymi paciorkami znane są już w krajach muzułmańskich od dawnych czasów. Swoje przywiązanie do nich Muzułmanie odziedziczyli po Babilończykach i Asyryjczykach. W bursztynie lubują się także Chińczycy, Hindusi i Birmańczycy.
Chińczycy to naród, który najbardziej kocha bursztyny! Mają na to wpływ nie tylko wysokie walory estetyczne tego surowca, ale również wieloletnia tradycja, bogata historia medycyny naturalnej oraz wierzenia. W Chinach jest traktowany jako „święty kamień”. Niegdyś w Chinach wierzono, że jest wykopanym spod ziemi kawałkiem duszy zmarłych tygrysów. Tygrys miał przynosić zdrowie, fortunę i powodzenie w miłości. Przez wieki był uważany za kamień cesarskiej rodziny, dlatego nikt poza nią nie mógł go nosić i wykorzystywać do różnych celów. W języku chińskim słowo bursztyn wymawia się ‘hu po’. Oznacza to dosłownie „dusza tygrysa” lub „tygrysia moc”. W buddyzmie nazywany jest „świętym słonecznym kamieniem”. Przynosi zdrowie i jasność umysłu. Wytwarzano z niego różnorakie narzędzia, które służyły ludziom do odprawiania modlitw i rytualnych obrzędów buddyjskich. Co ciekawe, każdy buddyjski mnich nosił przy sobie mały bursztynowy kamyczek. Chińczycy doceniają go za jego moc i historię (istnieje miliony lat). Importują go w ogromnych ilościach tirami, głównie od polskich, kalingradzkich i ukraińskich producentów i wydobywców. Co oznacza noszenie bursztynu w chińskiej mentalności? Przede wszystkim oznacza to pewną przynależność do wyższych społecznych sfer. Jest doceniany przez Chińczyków za wieloletnią tradycję, wartość oraz właściwości takie jak: naturalność, delikatność i ciepło tego kamienia. Ponadto Chińczycy dostrzegają w bursztynie właściwości medyczne, tj. właściwości uspokajające, a także wspomaganie leczenia chorób układu krążenia.
Statystyki są imponujące! Niemalże 40% biżuterii z bursztynem produkowanej w Polsce trafia do Azji, przy czym roczne obroty są szacowane na około 200 milionów euro. W 2016 roku za granicę trafiły wyroby z bursztynu o łącznej wartości blisko 140 mln euro, co stanowi 27% więcej niż w ubiegłych latach.
Biżuteria z bursztynem zachwyca kobiety z Chin. Szczególnie umiłowały sobie one ozdoby najwyższej jakości, wykonane z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego. Biżuteria bursztynowa jest tam starannie selekcjonowana ze względu na frakcje kamienia. Chiny paradoksalnie produkują największe ilości biżuterii z podrabianym bursztynem, która następnie jest eksportowana do Europy. Ozdoby, które są najbardziej cenione w Chinach to pierścionki (szczególnie te z dużym kamieniem), bransoletki i kolczyki. Ponadto są to duże, okrągłe paciorki wykonane z bursztynu. Budzą one skojarzenia z buddyjskimi różańcami, religią i wierzeniami związanymi z tradycyjną chińską medycyną. Co ciekawe, Chinki od jakiegoś czasu zdecydowanie wolą oprawiony w złoto, a także w nowoczesnym stylu. Tego typu ozdoby zdobyły tam dużą popularność, jednakże najlepiej sprzedają się tam tradycyjne bursztynowe kulki
Źródła: