Blog

JESTEŚMY NA ALLEGRO!

 (Super Sprzedawca - ponad 1200 pozytywnych opinii)

Nasza oferta na allegro

 


Czarny bursztyn, jak rozpoznać, właściwości

26 marca 2020

Bursztyn od tysięcy lat wykorzystuje się jako element ozdobny do wyrobu biżuterii. Znany jest w medycynie ludowej, w której służy między innymi do produkcji leczniczych nalewek. Bywa używany jako składnik perfum.

Jego niezwykłe właściwości doceniano już w starożytności. Kleopatra paliła go jak kadzidło. Tales z Miletu na podstawie obserwacji skamieniałej żywicy iglastych drzew z trzeciorzędu odkrył zjawisko elektrostatyczne. Starożytni Rzymianie zachwycali się jantarem w odcieniach czerwieni. Amber dał też nazwę elektryczności (nazwa pochodzi od greckiego słowa elektron oznaczającego bursztyn). 

Dzisiaj wyróżnia się około 60 gatunków bursztynu, w tym między innymi bursztyn czarny, biały, niebieski.

Bursztyn powstawał wtedy, gdy wyciekająca z drzew iglastych żywica zastygała i kamieniała. Badacze przypuszczają, że intensywny proces żywicowania w eocenie mógł wynikać z zachodzących zmian klimatycznych (aktywności wulkanicznej, wahania temperatury) lub być efektem zjawiska, które obserwujemy i dzisiaj, czyli naturalnej reakcji drzew na pęknięcia i zranienia w ich strukturze.

Czarny bursztyn jak wygląda?

 

Czarny bursztyn to odmiana, w której żywica wymieszała się z resztkami liści i kory oraz innych zanieczyszczeń. Szacuje się, że w niektórych okazach zawartość naturalnej substancji wytwarzanej przez drzewa może sięgać zaledwie 10%. Przez to gatunek jest delikatniejszy, bardziej kruchy, ale też trudniejszy w obróbce jubilerskiej. Niektórzy mianem czarnego bursztynu określają też jantar poddany specjalnym procesom termicznym.